Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zapraszamy do Bochni!

 
Bochnia to jedno z najstarszych miast Małopolski (prawa lokacyjne z 1253 r.), ok. 40 km od Krakowa, położone nad rzeką Rabą, na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Wielowiekowa historia Bochni nierozerwalnie związana jest z solą. Jej bogate pokłady pokolenia bochniaków eksploatowały już od zamierzchłego średniowiecza. Do połowy XIII wieku pozyskiwano ją ze źródeł solankowych. Pochodząca z 1198 roku pierwsza pisana wzmianka o Bochni dotyczy właśnie darowania bocheńskiej soli jednemu z małopolskich zakonów. Odkrycie w 1248 roku soli kamiennej miało dla Bochni charakter przełomowy i przyczyniło się do znacznego przyspieszenia jej rozwoju. W 1253 roku książę Bolesław Wstydliwy nadał Bochni prawa miejskie. Warto wiedzieć, że usytuowany niespełna 40 km na zachód od solnego grodu stołeczno-królewski Kraków dostąpił tego zaszczytu dopiero cztery lata później. Szczególnie dynamiczny rozwój Bochnia odnotowała za panowania króla Kazimierza Wielkiego, który pozyskał dla tutejszej soli nowe rynki zbytu. Kolejne stulecia bocheńskiej historii również związane są z solnym górnictwem. Wpływało ono na rozwój miasta i ukształtowało jego charakter. Do dnia dzisiejszego kopalnia soli jest ważną częścią tożsamości Bochni, a ostatnio także ważnym elementem tworzonej sukcesywnie marki turystycznej miasta. Bochnia liczy obecnie niespełna 30 tys. mieszkańców. Wśród celów strategicznych stawia sobie przede wszystkim rozwój potencjału turystycznego, ale chce także przyciągnąć inwestorów do powstałej na obrzeżach miasta Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Ten dwukierunkowy rozwój zdecyduje w najbliższych latach o przyszłości Bochni. Warto odwiedzić miasto, przyjazne i otwarte dla wszystkich, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnością. bochnia.pl facebook.com/BochniaPL

 


Miasto Bochnia
 
Data pliku video: 2014-11-27, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bocheński – powiat w województwie małopolskim, którego siedzibą jest miasto Bochnia. W skład powiatu wchodzą gminy: Bochnia, Nowy Wiśnicz, Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Rzezawa, Trzciana oraz Żegocina.

Powierzchnia powiatu  wynosi ok 650 km2, plasując go na 10 miejscu powiatów województwa małopolskiego.

Atrakcję powiatu stanowi bocheńska Kopalnia Soli, która według naukowców z Instytutu Turystyki w Krakowie jest najstarszym nieprzerwanie czynnym zakładem przemysłowym w Europie.

Obecnie w powiecie bocheńskim działa kilka dynamicznych firm przemysłu chłodniczego m. in. Zakład Produkcji Urządzeń Chłodniczych Bolarus SA, Zakład Produkcji Doświadczalnej CEBEA, firmy IGLOO, COLD i MAWI, a także Zakład Produkcyjny Krakowskich Zakładów Zielarskich „Herbapol” S.A.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola